Bir kumsalda uzanmayı veya dağlarda uzun yürüyüşler yapmayı hayal etmeden önce, ayrılış öncesi temizliği hatırlamalıyız: hoş olmayan sürprizlerden kaçınacaklar ve her şeyden önce, dönüşümüzde iki katı iş olmayacak.

 

Bitirdikten sonra, çantalarınızı toplayalım ve hak ettiğiniz tatilin tadını çıkaralım! İyi tatiller!

 

BUZDOLABI VE DONDURUCUYU BOŞALTIN

 

Buzdolabını ve derin dondurucuyu ızgara ve contaları unutmadan çözdürüp temizliyoruz, ardından küf oluşumunu önlemek için kapıları açık bırakıyoruz ve herhangi bir damlama olmaması için ayaklara bir bez yerleştiriyoruz.

 

EVDE, KİLERDE FAZLA ŞEY BIRAKMAMAYA ÇALIŞIN

 

Birkaç hafta önce kilerdeki her şeyi tüketmeye başlıyoruz ve son kullanma tarihlerini kontrol ediyoruz. Aynı zamanda temizlemek için dolapları boşaltıyoruz.

 

KİRLİ KETEN YIKAMA DEMİR

 

Yıkanacak ve ütülenecek dağlarca kıyafetle kalmamak için, yola çıkmadan önce cesaret almak ve her şeyi ayarlamak daha iyidir. Ayrıca yokluğumuz sırasında hoş olmayan bakteri oluşumundan da kaçınacağız.

 

TÜM ÇÖPLERİ BOŞALTIN

 

Her ne kadar bariz görünse de, çöp kutularını boşaltmayı bir yere not edin! Hazır yeri gelmişken onu da güzelce temizleyelim.

 

YATAK VE KOLTUKLAR

 

Çarşafları değiştiriyoruz ve tozun çökmesini önlemek için yatağı ve kanepeyi çarşaflarla örtüyoruz.

 

BANYOYU TEMİZLEYİN

 

Banyoyu temizliyoruz ve kanalizasyona bir su, kaba tuz ve bikarbonat çözeltisi döküyoruz. Ardından kötü kokuların dışarı çıkmasını önlemek için giderleri tıkamayı unutmayalım.

 

TAKILI PRİZ BIRAKMAYIN

 

Sadece ev aletlerinin değil, küçük cihazların da fişini çekmeyi unutmayalım. Bu, ani yaz fırtınalarının rahatsızlıklarından kaçınmak ve aynı zamanda yılda 50 watt’a kadar tasarruf etmek içindir!

 

SU VE GAZI KAPATIN

 

Güvenlik nedeniyle, özellikle de yokluğumuz uzayacaksa, suyu ve gazı kapatmak daha iyidir. Mümkünse, gücü de kapatıyoruz.

 

BİTKİLERİ SULAMAYI UNUTMAYIN

 

İletişim sifonunun ucuz sistemini kullanabiliriz: vazoların yanına bir şişe yerleştirip en az 10 santimetre kaldırıyoruz. Şişeyi yere bağlayan ilk önce ıslatacağımız bir fitil yerleştiriyoruz. İletişim gemileri prensibi ile su, şişeden zemine geçecektir.

 

GENEL TEMİZLİK

 

Ayrılmadan önce son genel temizlik: Zeminleri süpürür, süpürür ve temizleriz. Güvenilir birinden bizim için her şeyi kapatmasını, alarmı kurmasını istemeyi hatırlayalım ve bizler de hak ettiğimiz tatillere hazır bir şekilde keyfini çıkarmaya bakalım!