Günler uzar, çiçek açan ağaçların kokusu etrafımızı sarar, güneş hissedilmeye başlar, ceketler, kazaklar uzak bir anıya dönüşür. Şehir dışı geziler, kitap okumak ve doğa sporları için beklerken, kendinizi ve evinizi en iyi şekilde dezenfekte etmeye kendinizi adamanın tam zamanı. Bahar temizliği olağanüstü, derin ve bazen yorucu bir temizlik olsa da ilk şifreniz programlı olmak ise sizi korkutmuyor. Birkaç güne veya hafta sonlarına bölünmüş olarak yapılacak tüm aktivitelerin dahil edildiği bir program oluşturmak yeterli olacaktır. Başlarken küçük küçük görevler edinmek, fiziksel olarak çok yorulmamanızı ve ev temizliğini boş zaman etkinlikleriyle değiştirebilmenizi sağlayacaktır.

Organizasyon ve Buhar

Bahar temizliğini organize etmenin birçok yolu vardır. Görevleri odalara göre, önceliklere göre veya göreve göre bölmeye karar verebilirsiniz. Seçim ne olursa olsun, ikinci anahtar kelime doğaya ve orada yaşayanlara saygıdır.

Deterjanları ve kimyasalları unutun: Evdeki çevre ve hava kirliliğini önleyen, atıkları azaltan ve daha ucuz olan etkili doğal çözümler var. Bunlar arasında üçüncü şifre olan buharlı temizlik mükemmel bir müttefiktir.

Çevre üzerinde sıfır etki: buhar nehirleri, denizleri, havayı kirletmez ve plastik kaplara ihtiyaç duymaz.
Sıfır atık: 1 litre su yaklaşık 1000 litre buhar üretir. Tasarruf: Tüm bütçelere uygun modelleri bulunan bir buharlı temizleyici satın almak için yapılan ilk yatırım dışında, yeni deterjan paketleri satın almak için ek ve sık sık yapılan masraflar yoktur.

Buharlı elektrikli süpürge, yay temizliği için değerli bir yardımcıdır çünkü kiri çıkarmanın yanı sıra kapsamlı ve eksiksiz sanitasyon sağlar.

Nereden başlamalı? Basit, sizin için en iyi bahar temizliği programını hazırladık. Oda oda nelere odaklanacağımıza birlikte bakalım.

Mutfakta Derin Temizlik

Mutfak, yemek artıkları, kötü kokular arasında veya yemek pişirirken daha çabuk ve daha kolay kirlenen odalardan biridir; bu nedenle ara sıra temizlemek yeterli değildir: ara sıra kapsamlı bir temizlik eşliğinde günlük temizlik gereklidir. Mutfak iyice nasıl temizlenir? Yılda iki veya üç kez, günlük olarak temizlenemeyen şeylere zaman ayırmak önemlidir.

Buzdolabının temizlenmesi: Düzenli bir buzdolabına sahip olmak, yalnızca kötü kokulardan kaçınmayı değil, aynı zamanda son teslim tarihlerini kontrol altında tutmayı ve böylece yiyecek israfını önlemeyi de garanti eder. Multisiklonik buharlı elektrikli süpürge ve mikrofiber bez ile donatılmış olarak tamamen boşaltın. İşe gitmeden önce fişini çekin. Önce kırıntıları veya meyve ve sebze artıklarını vakumlayın; buzdolabının içini buharlayın ve mikrofiber bezle kurulayın. Çekmeceler ve raflar su altında durulanabilir, kurutulabilir ve saklanabilir. Ardından yiyecekleri çeşitli bölmelerin sıcaklığına göre düzenleyerek ve termin sürelerine dikkat ederek doldurun. Tezgahtan her şeyi çıkarın ve dolapların içini ve üstünü dikkatlice temizleyin: ayrıca bu durumda dolaplardaki tüm içeriği çıkarmanız, unuttuklarınızı ve bu arada son kullanma tarihi geçmiş olanları atmanız ve doğal gücüyle sterilize etmeniz gerekecektir.

Taşınabilir, hafif ve kompakt bir buharlı temizleyici, en zor noktalara ulaşmak ve kabuklanmaları gidermek için gerektiğinde buharı yoğunlaştırmak için mükemmel bir müttefiktir.

Fırını temizleyin: Burada pişirilen yiyeceklerle zararlı maddeleri yutmak istemiyorsanız, bu durumda kimyasallar kesinlikle kaldırılmalıdır. Mikrodalga fırın ise içine su ve sirke bulunan bir kap yerleştirin ve maksimum sıcaklıkta 5 dakika çalıştırın. Kalan kir çözülür ve mikrofiber bir bezle temizleyebilirsiniz.

Bulaşık makinesinin temizlenmesi: Her zaman su dolu olması, her zaman temiz olduğu anlamına gelmez. Bulaşıklar, bardaklar, çatal-bıçaklar, tencereler, kaplar vb. her gün içeride yıkandığı için mükemmel bir şekilde sterilize edilmelidir. Ayrıca bu durumda buharlı temizlik, yemek artıklarını gidermek ve filtreyi daha iyi temizlemek için geçerli bir yardımcıdır.

Ocağı temizleyin: Sertleştikçe çıkarılması zorlaşan can sıkıcı kabuklanmaları önlemek için bu işlem günlük olarak yapılmalıdır. Çeşitli günlük taahhütler ve sıkışık zamanlar bunu her gün yapmanıza izin vermiyorsa, kirin çıkarılması zorlaşır; ayrıca bu durumda uygun aksesuarla buharı kabukların üzerinde yoğunlaştırarak onları çözen portatif bir buharlı temizleyici kullanışlıdır. Alanı boşaltın, temizleyin ve ayrı atık toplama için yeniden düzenleyin: bu durumda kötü kokuları önlemek için toplama kaplarını en az haftada bir kez akan su altında yıkamak iyi bir fikirdir. Atıkları karıştırma riskini önlemek için kapların kurumasını bekleyin ve normal sıraya göre geri koyun. Bahar temizliği sırasında, mikropların %99,99’unu yok etmek için atık kabını ve diğer atıkları buharla sterilize edin.

Davlumbaz temizliği: Hiç düşünmezsiniz ama mutfağın kolay kirlenen bir diğer kısmı davlumbazdır. Bazı modeller, bulaşık makinesinde yıkanabilen davlumbaz yağ filtrelerini çıkarmanıza izin verirken, dış kısmı kaliteli bir mikrofiber bezle, köşelerden ve gizli kısımlardan bile kiri çıkarmaya özen göstererek temizlenmelidir; Çelik bir davlumbazın iz bırakmadan temizlenmesi için bir cila bezi kullanmanızı öneririz.

Oturma Odanızda Temizlik

Sadece oturma odası düşüncesi bile, özellikle zor bir günün ardından veya yorucu bir temizlikle geçen bir günün ardından rahatlama sağlar. Oturma odası, özellikle misafirlerin en çok ziyaret ettiği odalardan biridir. Bakalım bahar temizliği sırasında nerelere dikkat edeceğiz.

Kanepe ve koltukların minderlerini ve kılıflarını dezenfekte edin: Çıkarılabilir kılıfı olan bir kanepe olması durumunda, çeşitli parçalarını doğrudan çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Deri olanlar dışında, bu durumda da buhar, sizi desteklediği uzun kış akşamlarından sonra, sadece dezenfekte etmek için değil, aynı zamanda minderleri yenilemek ve kanepenize hayat vermek için de mükemmel bir müttefiktir. Halıları dezenfekte edin: halılar çok miktarda toz ve akar biriktirir. Özellikle alerjisi olan kişilerin varlığında halıları süpürmek günlük aktivitelerden biri olmalıdır. Buhar, toz akarlarını etkisiz hale getirmek için değerli bir yardımcıdır; bir emme buharlı paspas ile bu iş basit ve hızlı hale gelir: buhar akarları, alerjenleri, mikropları ve bakterileri yok eder, emme hızlı kurumayı garanti eder. TV’yi temizleyin ve yüzeylerin tozunu alın: önemsiz görünebilir ancak televizyonda bile toz birikebilir. TV ekranının yanı sıra mobilya ve kitaplık gibi yüzeylerde mikrofiber bir bez silin. Bu, mobilyaları taşımak ve duvarların yanı sıra arkada biriken tozu ve örümcek ağlarını süpürmek için iyi bir fırsattır.

Taburelere, merdivenlere ve sandalyelere tırmanmaktan kaçının: En dar ve en zor yerlere bile ulaşmak için mızraklı kablosuz bir elektrikli süpürge edinin. Pencereleri temizlemek, panjurları unutmadan perdeleri yenilemek: Pencereleri temizlemek zaman ve genellikle çaba gerektirir ve çamaşır makinesinin şimdi düşünmesine rağmen perdeleri yıkamak bile parkta yürüyüş değildir. Bu durumda da buharlı temizleme kullanmayı düşündünüz mü? Buhar, camdaki patinayı ortadan kaldırır ve iz bırakmaz; perdeleri ferahlatır ve canlandırır, kötü kokuları giderir; Her çatlağa ulaştığı, sonbahar ve kış döneminde yağmur ve rüzgarla biriken kirleri çıkardığı için panjur temizliği için idealdir.

Banyoyu Dezenfekte Edin

Her zaman parlak ve mis kokulu bir banyo, eviyle ilgilenmeyi sevenler için en büyük memnuniyetlerden biridir. Evdeki diğer odalarda kullanılanlardan ayırt etmek için her zaman sadece banyoya özel, belki de farklı renklerde sünger ve bezler kullanmayı unutmayın.

Duş, küvet ve vitrifiye temizliği: Banyo, özellikle tuvalet temizliği denilince akla ilk gelen beyazlatıcı özelliği ile çamaşır suyudur. Ama bir saniye! Yaratabileceği alerjik reaksiyonlardan bağımsız olarak, sağlık ve solunum yolu riskleri önemlidir. Buhar ayrıca parlak ve sterilize edilmiş banyo armatürleri elde etmeye yardımcı olur: lekeleri, mantarları, mikropları ve bakterileri yok eder ve kiri çözer. Sadece içeride değil: tuvalet, küvet ve duşun dışı da temizlenmelidir. Buhara ek olarak, duşu temizlemenin bir başka doğal yöntemi de sirkedir, suyla seyreltilmiş sirke, pencereler için ve kireci çıkarmak için mükemmeldir.

Lavabo ve rafların temizlenmesi: Lavabonun üzerinden bez geçirmek günlük bir aktivite olsa da portatif bir buharlı temizleyici muslukların çevresinde oluşan kirecin giderilmesine yardımcı olabilir. Çok miktarda mikrop ve bakterinin çoğaldığı diş fırçası kabını buharlamayı unutmayın. Dolaplardan ve raflardan her şeyi çıkarın, kremleri ve cilt bakım ürünlerini kontrol edin ve fazla olanları atın; rafları temizlemek için kullanılacak bezi buharla temizleyin, bu sayede kir ve tozun uzaklaştırılması daha etkili olur.

Fayans derzlerinin ve radyatörlerin temizlenmesi: Fayanslarınızın temiz olduğuna ikna oldunuz mu? Yüzeyde doğru olabilir, ancak sızıntılar arasında da iyi kontrol ettiniz mi? Enfeksiyonlara, solunum güçlüklerine ve alerjilere neden olabilen kir ve hatta bazen küf gizlenir.

Bu belirtiler kimyasalların kullanımının bir sonucu da olabilir. Bu önlenebilir: buhar, kiri çözer ve fayans derzleri arasında gömülü olan mikropları ve bakterileri ortadan kaldırır. Portatif bir buharlı temizleyici ve aksesuarları sayesinde hedeflenen buhar, radyatörlerde biriken kiri ortadan kaldırmak için de mükemmel bir müttefik olabilir.

Yatak Odanızın Temizliği

Odanız değerli ve tamamen size özel bir yerdir: ona dikkatle bakmanız için birçok nedenden sadece bir tanesi.

Sağlıklı, tozsuz bir ortamda, akarlardan ve alerjenlerden arındırılmış bir yatakta uyumak daha iyi bir dinlenmeyi garanti eder. Ama temizlik yaparken kullandığın kimyasalları solurken uyumak istemiyor musun?!

Bu durumda buharlı temizleme yardımcı olur.

Şilteyi sterilize edin: Çarşaf değişimi haftalık sıklık gerektirse de, alerjisi olanlar dışında, yatak temizliği ara sıra yapılabilir, bu durumda daha sık yapılmalıdır. Biz onları görmesek bile yatak akar, alerjen, küf ve ter, kan, kozmetik vb. maddelerin neden olduğu lekelere ev sahipliği yapar. Bunu önlemek için, hızlı kurumayı sağlamak için, yalnızca buharla sterilize etmekle kalmayıp aynı zamanda emen emmeli bir buharlı temizleyici kullanarak her zaman dezenfekte edilmiş halde tutmak önemlidir.

Gardırobunuzu yeniden düzenleyin: Bahar temizliği, gardırobunuzu yenilemek, yün kazakları ve yorganları saklamak ve hafif kıyafetlerinizi sergilemek için mükemmel bir zamandır.

Ancak kabin değişikliğine geçmeden önce zamanla biriken tozun giderilmesi gerekir: entegre taşınabilir elektrikli süpürge işlevine sahip kablosuz bir elektrikli süpürge kullanışlıdır. Ardından yaz boyunca giyeceğiniz kıyafetleri seçin ve artık kullanmayacağınız kıyafetleri bir kenara ayırın. Ancak, saklamayı seçtiğiniz kıyafetleri düzenlemeden önce, dik bir buharlı ütü ile tazeleyin.

Yüzeylerin tozunu alın: komodinin ve yatak odası mobilyalarının bile temizlenmesi gerekiyor: bahar temizliği sırasında da tozlarını almayı unutmayın.

Çamaşırlara da Bir Bakalım!

Herkes kıyafetleri yıkamak ve ütülemek için ayrılmış bir odaya sahip olacak kadar şanslı değil. Elbette varsa temizlik sırasında unutmamak gerekir.

Gereksiz eşyaları ortadan kaldırarak rafların tozunu alın.

Boş duvar üniteleri ve dolaplar: temizleyin, gereksizleri ortadan kaldırın ve yeniden düzenleyin.

Çamaşır makinenizi hareket ettirin: Sabit cihazlarımızın arkasında da toz olduğunu unutmayın. Gizli yerlerin bile parlamasını sağlamak için kablosuz elektrikli süpürgenizden yararlanın.

Çamaşır makinesi: Hiç aklınıza gelmez ama yıkamanız ve içinde çok su dolaşması çamaşır makinesinin temiz olduğu anlamına gelmez. Gerçekten de tam da artık kıyafetlerimizi temizlemek için vazgeçilmez bir araç olduğu için buna dikkat etmemiz gerekiyor. Çamaşır makinenizi buharla temizlemeyi hiç düşündünüz mü? Taşınabilir bir buharlı temizleyici, onu tüm köşelerinde mükemmel şekilde sterilize etmek için doğru araçtır. Deterjan çekmecesini çıkarın ve kalan deterjanlı çamaşırları buharla çözün.

Ardından lombara geçin: içeriyi buharlamak yeterli olacaktır ve contalar arasında da sanitasyon sağlanır. Son olarak, filtreleri de unutmayın: Cihazın tam verimini sağlamak için en az yılda bir kez kontrol edilmeli ve temizlenmelidir.

Bodrum ve Garaj Temizliği

Kaç kez bir şeyi nereye koyacağınızı bilemediğiniz ve cevap her zaman “şimdilik garaja koyacağım” oldu? Ancak garaj, birikimle eş anlamlı değildir. Karışıklık yaratmamak için, garajda hangi nesnelerin saklandığını tam olarak bilmek ve yalnızca yararlı olabilecekleri tutmak önemlidir. Gereksiz eşyaları atmaktan korkmayın. Bu nedenle, garajı toplamak için bahar temizliğinden de yararlanın. Rafların ve aletlerin tozunu alın ve yeniden düzenleyin. Gereksiz öğeleri ortadan kaldırın.

Arabanın içini ve dışını yıkayın: Deri koltuklar dışında, buhar da arabayı temizlemek için mükemmel bir müttefiktir: bu nedenle, kendinizi taşınabilir bir elektrikli süpürge ve güçlü bir buharlı temizleyici ile donatın.

Perdeyi temizleyin: Yolcu kabininin içini temizledikten sonra buharlı temizleyicinizi kaldırmayın. Deklanşörü temizlemek için de kullanışlıdır.

Veranda ve Balkon Hazırlığı

Son olarak balkonunuzu güzel yaz akşamlarına hazırlayın. Sivrisinekler arasında kitap okumak, güzel bir içecek ya da güzel bir dondurma düşünmek için elbette henüz erken. Ancak bahar temizliği sırasında bu yaz dinlenme ortamının organizasyonunun temellerini atmaya başlamak iyidir. Tüm bitkileri ve destek yüzeylerini toz haline getirin ve buharlaştırın: elbette buhar bitkiler için de iyidir.

Buhar sıcaklığını minimuma ayarlamayı unutmayın: doğru nem onlara bereketli ve sağlıklı bir büyüme sağlar. Ek olarak, buhar akarları ortadan kaldırır. Kırık ve kullanılmayan kapları ortadan kaldırın. Şezlonglar, kanepeler ve koltuklar gibi dış mekan aksesuarlarını buharlaştırın ve sterilize edin.

Her odada işi halletmek için zemini temizlemek için de zaman ayırmanız gerektiğini unutmayın. Ancak günlük yaşamınızda kablosuz bir buharlı temizleyiciye güveniyorsanız bu bir sorun değildir: bitkileriniz bile size teşekkür edecektir!