Yatak temizliği önemi göz önüne alındığında dikkat edilmesi gereken ev işlerinden biri olmasına rağmen çoğu zaman hafife alınmaktadır.

Temiz bir yatakta uyumak sadece uyku kalitesini artırmakla kalmaz, aynı zamanda sağlığın korunması için de faydalıdır. Zamanla, yatakta toz, akarlar ve çok zararlı bakteriler pusuya yatarak ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle, aylık ev temizlik programının bir kısmını şiltenin dezenfekte edilmesine ayırmak önemlidir.

Günlük temizlikte olduğu gibi bu durumda da doğal yöntemlere başvurmak mümkündür.

Ekolojik sistemler tercih edilerek yatak nasıl temizlenir?

Buharlı temizleme, kimyasalların kullanımı dışında işlemin kolaylaştırılmasına yardımcı olur.

1. Her 3 ayda bir yatağı çevirin.

Yatağınızın şeklini korumak için, en azından her mevsim değişiminde onu çevirmeniz tavsiye edilir, bu şekilde ağırlık sürekli olarak aynı noktaları vurgulamadan bir taraf ve diğeri arasında eşit olarak dağıtılır.

2. Her gün havalandırın ve haftada en az bir kez vakumlayın.

Vücutla doğrudan temas halinde olduğu için genellikle çamaşırların bakımına odaklanırız, ancak sağlıklı bir dinlenme sağlamak için şilte de iyi bakım gerektirir.

Yatağı çarşaflar gibi her gün havalandırmaya çalışın ve mümkün olduğunda toz, akar ve tüyleri temizlemek için elektrikli süpürgenizdeki kumaş başlığı kullanın.

3. Akarları ve alerjenleri nötralize edin.

Mükemmel bir buharlı temizleyici, yataktaki akarları yok etmek ve alerjilerin başlamasını önlemek için idealdir; yüksek sıcaklıktaki buhar aslında bu mikroskobik ve potansiyel olarak zararlı böcekleri etkisiz hale getirebilir. Yatağı haftada bir (zaten alerjiniz varsa her gün) buharla dezenfekte etmeye çalışın, çarşafları tekrar takmadan önce tamamen kuru olduğundan emin olun; Buhar dağıtımını güçlü emiş ile birleştiren bir cihaza sahip olacak kadar şanslıysanız, bu işlem daha da kolay olacaktır çünkü buhar akarları öldürürken, emme onları kalan nemle birlikte uzaklaştırır.

4. Lekeleri çıkarın.

Kabul etmek ne kadar tatsız olsa da, şilte üzerinde küçük ter hatta kan lekelerine rastlamak nadir değildir. Burası bizim hak ettiğimiz dinlenme yeridir, dolayısıyla yaklaşımımız her zaman olduğu gibi “kimyasal içermez” olmalıdır;

İşte yatağınızdaki lekelerden kurtulmak için bazı doğal çözümler:

Ter Lekeleri için
Lekeyi suyla ıslatın ve kabartma tozu serpin; nazikçe fırçalayın ve ardından kurumaya bırakın. Elektrikli süpürge ile çıkarın.

Kan Lekeleri için

100 gr kabartma tozu ve yarım litre soğuk su solüsyonu uygulayın ve 30 dakika bekletin. Her şeyi çıkarmak için soğuk suyla nemlendirilmiş bir bez kullanın ve kuruması için kağıt havlularla kurulayın.

5. Yatağınızın güzel kokmasını sağlayın.

Bazı buharlı temizleyicilerin ayrıca yüzeyleri ve odaları parfümleme işlevi vardır ve yatağınızı daha da “taze” bırakabilir.

Alternatif olarak bu tekniği deneyebilirsiniz:

Bir konserve kavanozunu kabartma tozu ile doldurun ve birkaç damla uçucu yağ ekleyin.

Kavanozu kapatın ve uçucu yağı dağıtmak için kuvvetlice sallayın.