Kullanmadığınız eşyalara elveda deyin

Karışıklıktan ve karmaşadan kurtulmanın en etkili yolu: dağınıklık yaratan eski ve işe yaramaz nesnelerden kurtulmak. Bu sadece evde yer açmayı değil, aynı zamanda zaman kazanmayı da sağlar, o zaman bulunamadığını aramakla boşa harcanır. Artık kullanmadığınız gereksiz nesneleri ortadan kaldırarak evinizde alan kazanmak oldukça yorucu olabilir. Aslında, arzu ve bağlılığın yanı sıra çok zaman alır.

 

Çoğu zaman, fazlalıkları ortadan kaldırarak evinizi toparlamak gerekli hale gelir. Her şeyden önce daha düzenli bir eve sahip olmuş olacaksınız: bu şekilde en önemli şeyleri kaybetmezsiniz ve her şeyden önce her nesnenin kendine ait bir yeri olur. Diğer bir avantaj ise, alan yaratıldıktan sonra kendinizi çok daha iyi hissetmeniz ve iyi bir ruh halinin ortaya çıkmasıdır: düzenli ve temiz bir ortam refah yaratır, aksine dağınık ve kaotik bir ortam, kayıtsızlık ve rahatsızlık yaratır.

 

Sadece vazgeçemeyeceğinizi düşündüğünüz ama kolayca vazgeçebileceğiniz eşyaların üstesinden gelin.

Peki evde nasıl alan açacağız? İşte bazı ipuçları.

1. Deterjan şişelerini atın

Her şeyden önce, dünyamız için güzel kararlar arasında çevreye saygı eksik olamaz. Evinizde nasıl alandan tasarruf edeceğinizi ve aynı zamanda çevreye nasıl saygı duyacağınızı merak ediyorsanız, dolabı açmayı ve deterjan şişelerini veya temizlik aletlerini saymayı deneyin!

 

Evi ekolojik bir şekilde temizlemek için birkaç basit malzemeye güvenebilir veya buharlı temizlik ile doğal bir şekilde sterilize etmek için modern buharlı temizleyicilerden birini seçebilirsiniz. Doğru sıcaklıkta ve doğru basınçta buhar, evde tehlikeli kalıntılar bırakmadan kalıcı sonuçlarla kiri temizleyebilir ve çözebilir, bakteri, mikrop ve akarları ortadan kaldırabilir.

 

Bu nedenle kimyasal deterjanları ortadan kaldırmak sadece çevreye değil aynı zamanda sağlığa da saygı göstermenin ilk yoludur.

2. Güzellik ürünlerini yeniden düzenleyin

Şişe ve kavanoz biriktirme konusuna gelince, ev organizasyonu için bir diğer kritik nokta da kozmetik. Bunu herkes bilmez, ancak güzellik ürünlerinin de genellikle açılış tarihinden itibaren belirtilen bir son kullanma tarihi vardır. Yani, geçen yaz çekmecenin dibinde duran o güzel kokulu kremayı denemenin cazibesine karşı koyamadıysanız… veda zamanı!

3. Eski giysilerden kurtulun

Mevsim geçişlerinde bakımını yapmadıysanız, işte evde nasıl yer açacağınız: Eski, kullanılmamış veya bol kıyafetleri atarak gardırobunuzu düzenleyin. İyi bir kural, atılması gerekenleri geri dönüştürülebilecek veya bağışlanabileceklerden ayırmak için üç kutu kullanmaktır.

 

Bu sayede kıyafetleriniz dolaptan çıkarıldıktan sonra daha düzenli ve daha az kırışık olacaktır. Bu son sorunu gidermek için, küçük kırışıklıkları gidermek veya sadece kumaşları giymeden önce yenilemek için yeni nesil bir dikey ütü makinesine güvenmeye de karar verebilirsiniz.

4. Çocukların oyuncaklarını toplamak

Etrafı çocuklarla çevrili olanlar da kuşkusuz giderek artan oyuncaklarla doludur. Düzeni sağlamak için küçüklerin ortamlarını yeniden düzenlemek, artık kullanmadıkları veya yaşlarına uygun olmayan oyuncakları seçmek gerekir. Bu durumda, daha küçük kuzenlere veya daha az şanslı çocuklara yardım eden kuruluş ve derneklere bağışlanabilecekleri bir kenara bırakmak tercih edilir.

 

Oyuncakların arasında peluş hayvanlar da varsa, mikrop, bakteri ve toz akarlarını yok etmek için çamaşır makinesinde nazikçe yıkayarak veya buharlı temizleyici ile buharlayarak dezenfekte etme fırsatını yakalayın.

 

İlerleyen aylarda aynı işi tekrar yapma zorunluluğunu ortadan kaldırmak için 6 ay kuralını uygulayın: Eğer o nesne son 6 ayda kullanılmadıysa çöpe atılabilir!