Evinizi daha hızlı ve kolay temizlemenin yolları.

Evinizi temizlerken organize olmak oldukça önemlidir çünkü hareket planı ile zaman ve enerjiden tasarruf edersiniz. Genellikle sıralama şöyledir; önce yıkanması gereken her şey yıkanır sonra toz alınır sonra yataklar yapılır ve camlar temizlenir eğer zamanımız kaldıysa da yerleri temizleyerek bitirilir.

Buharlı temizliğe başlamadan önce yapılması gereken en önemli şey elektrikli süpürge ile her yerin süpürülmesi ve tozların alınmasıdır. Elektrikli süpürge ile temizleyerek tozları ve kirleri almak kolay bir iş gibi gelebilir ancak temizlik sonuçlarını üst düzeye çıkaracak başka tavsiyelerimiz var. .

Oda içindeki engelleri kaldırarak işe başlayabilirsiniz mesela sandalyeleri masanın üzerine koyun, kilimleri ve yerde size engel olacak nesneleri kaldırın. Hazır olduğunda derinlemesine temizlik için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

#1 YAVAŞ ÇEKİMDE SÜPÜRME

Özellikle halıları yavaş çekimde süpürerek daha fazla toz toplarsınız. Köşelere odaklanın ve mobilyaların altını temizlemeyi unutmayın.

Bu temizleme yönteminin daha az yorucu olduğunu söyleyebiliriz.

#2 ZAMAN HARCAMAYIN

Süpürgenin koluna bir poşet asarak süpürge ile çekilmeyecek büyüklükteki parçalar için kullanabilirsiniz böylece her defasında süpürme işleminizi durdurmaya gerek olmaz.

#3 KÜÇÜK NESNELERİ TEMİZLEYİN

Elektrikli süpürgenizin başlığına külotlu çorap geçirerek tozunu almak istediğiniz ama elektrikli süpürge tarafından çekilmesini istemediğiniz küçük nesneler için temizleyebilirsiniz.

#4 KÖŞELERDEN BAŞLAYIN

Bu yöntem kulağa basitmiş gibi gelebilir ama süpürdüğünüz alan üzerinden geçmemek için akıllıca bir harekettir. Kapıdan en uzak köşeden başlayarak ve çıkışa en yakın prizi kullanın böylece temizlediğiniz alanlara bir daha dönmeniz gerekmeyecek.