Parke, evler için en çok tercih ettikleri zeminlerden biri ama aynı zamanda en hassas olanlardan biri. Zarif, sıcak ve davetkar bir atmosferin yanı sıra iyi şekilde bakıldığında çok uzun ömürlüdür. Çoğu zaman temizlik ve bakım açısından korkutan şey tam olarak inceliğidir, ancak gerçekte parkenin nasıl yıkanacağını anlamak ve uzun ömürlülüğünü garanti etmek çok az zaman alır. Ahşap zemin çok hassas bir malzemedir ve çeşitli tiplerde olmasının yanı sıra sayısız işleme tabi tutulabilir. Bakımı da karmaşık olabilir, çünkü zamanla dönüşüme uğrayabilir: ışığa, havaya ve neme maruz kalması zamanla renk değişimine veya şişmeye neden olabilir. İşlem görecek parkenin cinsine dikkat etmek ve dikkatli olmak önemlidir ancak elbette ahşabı doğal ürünlerle temizlemek ona zarar vermez. Bu, parkeye zarar verebilecek aşındırıcı ürünlerden, alkolden, solventlerden ve agresif kimyasallardan kaçınmak anlamına gelir: ahşap canlıdır ve bilindiği gibi nefes alan kimyasallar parkeye hiç iyi gelmez. Ahşap zemin sıvıları sevmez, bu nedenle doğrudan yüzeye büyük miktarlarda dökülen su bile zarar verebilir.

Ahşap Parkeleri Temizlemenin Doğal Yolları

Her zaman uygulama yapılacak yüzeyin tipine dikkat ederek, limon suyu ve zeytinyağından oluşan bir solüsyon kullanabilirsiniz: mükemmel bir doğal deterjan ve yağ çözücü iken, yağ parkeyi besleyerek parlamasını sağlar. Saf olarak kullanılırsa, parke üzerindeki zeytinyağı çizikleri gizlemek için de harika bir yöntemdir: yumuşak bir bez üzerine birkaç damla yeterlidir ve yüzey hemen parlayacaktır. Alternatif bir doğal çözüm, agresif deterjanlar olmadan kiri ve mikropları ortadan kaldıran buharın kullanılmasıdır; Hassas bir hareket ile ahşap zeminlerin bakımı çok kolay hale gelir, yüzeyi koruyan ve fazla nemi tutan mikrofiber bir bez kullanarak yüzeye doğrudan dökülmesini önlemek yeterlidir.

Gerekli Önlemlerle Parkenin Nasıl Yıkanacağını Anlamak 

Kusursuz bir temizlik için gerekli ilk adım, model izin veriyorsa buharlı yıkayıcıya uygulanan basit bir elektrostatik bezle yüzeydeki tozu, kılları  temizlemektir. Toz temizlendikten sonra ideal olan, kablosuz buharlı paspas bezini buharlaştırıp parkenin üzerine geçirmektir. Bu şekilde, sıcak mikrofiber bez kiri çözer ve yakalar, yüzeyi mümkün olan en iyi şekilde, ancak zarar vermeden dezenfekte eder. Buharlı paspası parke üzerinde kullanma konusunda şüpheniz varsa, buharın yüzeye doğrudan temas etmesine izin vermeyen doğru olanı seçmeniz yeterlidir. Kumaş seçimi de önemlidir. Hassas yüzeyler için özel bir bez kullanılması, ahşabın korunmasını iyi etkileyebilir ve optimum temizlik sonuçlarını garanti edebilir.

Günlük temizliğe ek olarak, ahşap zeminin zaman içinde güzel kalması için özel bir özen ve dikkat gerektirir. Zarar vermemek için bazı önlemleri dikkate almakta fayda var. Su ve sıvıları doğrudan zemine atmaktan ve agresif kimyasallar kullanmaktan kaçınmanın yanı sıra ahşabı uzun süre ağır halılarla kaplamamaya özen göstermek, çizilmelere karşı sandalye veya masa altlarında keçe pedler kullanmak gerekir. Üzerinde topuklu veya herhangi bir ayakkabı ile yürümekten kaçınırsanız faydasını göreceksiniz. Bu nedenle, siz de eviniz için parke şıklığını seçtiyseniz, su ve kimyasalları çok fazla kullanmamaya özen göstermenizde fayda var.