İtalyanların %40’ından fazlası ev ortamını en az bir hayvanla paylaşıyor ve onsuz yapamayacaklarını söylüyor! İster küçük bir köpek, ister daha büyük bir köpek, bir İran kedisi veya bir Siyam kedisi, bir tavşan veya bir hamster olsun, yumuşak kürklerini okşayarak onları şımartmak her zaman keyiflidir. Bazen bu sevecen jestleri alerjik semptomlar takip eder. Bu durumda Hepa elektrikli süpürge, evin günlük temizliğinde mükemmel bir yardımcı olabilir.

Ama alerji durumunda nasıl davranırsınız? Ne yazık ki “hipoalerjenik” köpek veya kedi olmadığını biliyoruz, bu nedenle sorunu mümkün olan en kısa sürede tespit etmek ve küçük dostlarımızla yaşamaya devam etmek için mümkün olan tüm önlemleri almak gerekiyor. Alerjenler, alerjisi olan kişilerde bağışıklık sisteminin aşırı reaksiyonlarını tetikleyen çoğu kişi için zararsız maddelerdir. Genel olarak sanılanın aksine alerjenlerin ana kaynağı hayvan kılı değil, tükürük ve deri kalıntılarında bulunan proteinlerdir; polen ve akarlar gibi ortamda bulunan diğer alerjenlerle birlikte saçtan toplanırlar.

Alerjenlerin evin havasına girmesi, yavrularımızı fırçalayarak veya şımartarak, aynı zamanda geleneksel şekilde tozunu alarak veya yeterli filtreleme sistemi olmayan bir elektrikli süpürge kullanarak oldukça basit bir şekilde yapılır. Uçucu hale gelen parçacıklar, aylarca bile havada kalabilir. Genellikle alerji semptomları hayvanla temas sırasında veya kısa bir süre sonra ortaya çıkar ve alerjenler havada, mobilyalarda veya giysilerde kaldığı için belirli bir süre uzar. Bir evcil hayvanın yanında rinit, burun tıkanıklığı, sulu veya kaşıntılı gözler yaşarsanız, muhtemelen alerjiniz vardır; bazı durumlarda cilt reaksiyonları, solunum güçlüğü veya astım da ortaya çıkabilir. Doktorunuz, daha doğru bir teşhis için ve muhtemelen dört ayaklı arkadaşlarınızdan ayrılmanıza gerek kalmadan semptomları uzak tutmanıza yardımcı olacak bir tedaviyi belirlemek için bir alerji testi ve immünolojik muayene yazacaktır. İmmünologunuz tarafından reçete edilen tedaviye ek olarak, alerjik reaksiyonlardan kaçınmanın en iyi yolu alerjenlerle teması sınırlamaktır. İşte bazı ipuçları.

  • Evcil hayvanları yatak odasından ve kanepelerden ve koltuklardan uzak tutun;
  • Alerjisi olmayan bir kişiden hayvanı en az haftada bir kez evin dışında düzenli olarak fırçalamasını isteyin;
  • Yatakları sık sık değiştirin ve hipoalerjenik şilteler ve yastıklar kullanın;
  • Gözler ve solunum yolu ile doğrudan temastan kaçınmak için hayvanı kucaklamayın veya öpmeyin;
  • Sadece Hepa elektrikli süpürgeleri kullanın. Hepa filtreli elektrikli süpürge modelleri, polen ve akarlar dahil olmak üzere en küçük kirleri bile tutmanıza olanak tanır. Dışarı çıkan hava sadece tozsuz olduğu için daha temiz değil, aynı zamanda daha sağlıklı ve arınmış;
  • Hayvanla uzun süreli temastan sonra kıyafet değiştirmek;
  • Günde en az 4 saat HEPA filtreli bir hava temizleyici kullanmak, havadaki alerjenleri gidermeye yardımcı olabilir, ancak yüzeylerde birikenler üzerinde hiçbir etkisi olmayacaktır;
  • Elektrikli süpürgeye geçmeden önce alerjenleri yok etmek için evdeki tüm yıkanabilir yüzeyleri buharla temizleyin.

Bu durumda, Hepa filtreli elektrikli süpürgeler idealdir: alerjenlerin sadece temizleme işlemleri sırasında değil, aynı zamanda toplama kovasının boşaltılmasının sonraki aşamasında da pislikler su ile birlikte kaydığından, tekrar havaya karışmasını önlerler. “British Allergy Foundation”, Polti’nin Vaporetto Lecoaspira ve Forzaspira Lecologico’yu “Onay Mührü” ile alerjenlerin yok edilmesinde etkili ürünler olarak kabul etti.