Tüm evi buhar gücüyle temizleyin ve sterilize edin.

İşte ipuçlarımız.

Bir buharlı temizleyici ile nihayet bir kova ve fırçaya ve ayrıca mikroplara ve bakterilere veda edebilirsiniz. Aslında buharlı temizlik, deterjan veya kimyasallara ihtiyaç duymadan derinlemesine hijyen ve temizliği garanti eder: Sadece buharın hijyenik gücü sayesinde, mikrop ve bakterileri %99,9’una varan oranlarda temizlenebilir.

Buharlı temizleyici, evinizin temizlenebilir yüzeylerindeki her türlü kire karşı pratik ve etkili bir çözümdür. Nasıl mı? Bu küçük kılavuzla bir buharlı temizleyicinin en iyi şekilde nasıl kullanılacağını öğrenin.

Buharlı temizleyiciler nasıl çalışır?

Buharlı temizlik denilince aklınıza büyük ve hacimli alet ve aksesuarlar geliyorsa, belki de yeni nesil buharlı temizleyicileri doğru tanımamışsınız.

Buharlı paspasın veya geleneksel paspasın doğal bir evrimi olarak doğan bu küçük cihaz, evdeki tüm silinebilir yüzeyleri tamamen temizlemek için buharın doğal temizleme gücünden yararlanır.

Nasıl çalışır? Hazneyi musluk suyuyla doldurun, paspasın üzerine mikrofiber bir bez takın: yaklaşık 10 saniye sonra kullanıma hazırdır.

Sıcak buharla yüklenmiş bez, en inatçı kirleri (yağ lekeleri dahil) çıkarır ve tutar, mikropları ve bakterileri ortadan kaldırır. Şu anda piyasadaki en iyi buharlı temizleyiciler, en zor yerlere bile kolayca ulaşmak için ultra hafif kablosuz olan modellerdir. Hepsi deterjan kullanmadan ve kablolu buharlı temizleyicinin takılma zahmeti olmadan temizlik yapmayı sağlar.

Buharlı temizlik için ipuçları

Bu yenilikçi sistemin tüm avantajlarından tam olarak yararlanmak için bir buharlı temizleyici ile temizlik yapmak için birkaç küçük adımı uygulamanız yeterlidir.

Yapmanız gereken ilk şey, buharla temizlenecek zemin veya yüzeylerden tüm tozu çıkardığınızdan emin olmaktır: toz ve kırıntılar, bir kez bezin üzerindeki buharla temas ettiğinde yüzeylere yapışma eğilimi gösterir ve temizliği daha fazla zorlaştırır. En iyi sonucu elde etmek için, geleneksel bir paspas ve kova kullanmadan önce yaptığınız gibi bir elektrikli süpürge veya elektrostatik toz tutucu kullanın.

Mükemmel sonuçlar için bir başka faydalı ipucu da mikrofiber bezi sık sık değiştirmek ve tekrar kullanmadan önce çamaşır makinesinde yıkamaktır. Son olarak, özellikle su miktarı ve kullanılacak mikrofiber bez türü ile ilgili olarak, üreticinin tüm talimatlarına uymayı daima unutmayın.

Buharlı temizlik yaparken kaçınılması gereken bazı yaygın hatalar

Buharlı paspas ile sadece buharın gücünü kullanarak tüm evi baştan aşağıya temizleyebilir ve sterilize edebilirsiniz. Şarjlı bir buharlı paspasın avantajlarından biri, tam olarak her tür zemine (taş, fayans, mermer, parke) ve ayrıca evdeki diğer birçok silinebilir yüzeye, hatta dikey olanlar için de uygun olmasıdır: fayanslı duvarlar, kapılar, kapılar, dolaplar vs…

Ancak istisnalar da vardır. Kaçınılması gereken hatalardan biri, yıkanamayan/silinmeyen yüzeylerde veya ısıdan zarar görebilecek işlenmemiş balmumu veya çok hassas ahşap yüzeylerde buhar kullanmamaktır.