Çocuğunuzun alerjisi varsa, yapılabilecek en mantıklı şey,  onu sebeplerinden uzak tutmaktır. Toz akarları tarafından üretilen alerjenler, yıl boyunca alerjilerin en yaygın nedenidir. Evde ve kumaşlarda bulunan akarları tamamen yok etmek imkansız gibi görünse de bazı önlemlerle önemli ölçüde azaltmak mümkündür.

 

Yatak odası, çocuğunuzun zamanının çoğunu geçirdiği yerdir; Toz akarları, küf, evcil hayvan kılı, polen gibi havada dolaşabilen ve odadaki nesnelere yerleşebilen yaygın alerjenler burada gizlenebilir. Alerjen seviyesini kontrol altında tutarak burun akıntısı, sürekli hapşırma, kırmızı ve şiş gözlerin önüne geçebilir.

 

Toz akarlarını tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmasa da, bazı önlemlerle onları azaltmak ve sonuç olarak, onları en çok yaymaya meyilli olana müdahale ederek bebeğinizin maruziyetini azaltmak mümkündür. Günlük temizliğinizde her zaman doğal ve ekolojik yöntemleri tercih etmeyi unutmayın.

1. Çarşafları ve battaniyeleri haftada bir yıkayın:
Sıcak suda çözünen veya toz olarak kullanılan bikarbonatın doğal etkisinden yararlanır, akarlara etki ederek çoğalmalarını önler.

2.Yatağın temizlenmesi:
Alerjisi olanlar için, yatağı haftada bir kez sterilize etmek önemlidir, ayrıca döşemeleri ve kumaş oyuncakları da alerjilerin başlamasını önlemek için ideal olan bir buharlı temizleyiciyle dezenfekte etmek önemlidir.

3.Günlük temizliğinizde, toplama kovasının içinde oluşan girdap sayesinde tozu hapsederek çevreye geri dönmesini engelleyen HEPA filtreli veya su filtreli elektrikli süpürgeler kullanmayı tercih edin.

4.Kilim ve halılardan kaçının:
Bu mümkün değilse, akarları, polenleri ve tozu tutmak için yararlı olan özel filtreli bir elektrikli süpürgeyle temizlemeyi unutmayın. Alternatif bir çözüm, yıkanabilir kilim kullanımı olabilir.

Bu temizlik hilelerine ek olarak çocuğunuzun basit bir rutine alışması, alerjilerin kurbanı olmamasında büyük rol oynar.

 

Küfün yayılmasını önlemek için çocuğunuzu kirli veya nemli kıyafetlerini yerde bırakmamaya ve çamaşır sepetini sık sık boşaltmaya teşvik edin. Ayrıca, yeni giysiler giymeden önce çamaşır makinesinde yıkayın: giysiler genellikle uzun süre depolarda kalır ve bu da akarların çoğalmasına neden olabilir.

 

Evcil hayvanları yatak odasından uzak tutun ve tüyleri azaltmak için sık sık süpürün.

 

Kapalı mekanlarda sigara içmeyi yasaklayın: Bu astım semptomlarını şiddetlendirebilir.

 

Son olarak, bariz görünse bile, çocuğunuzdan odada yemek yememesini isteyin: kırıntılar, hamamböcekleri de dahil olmak üzere böcekleri çekebilir ve dışkılarıyla birlikte alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

 

 

Bu küçük tedbirler ile çocuğunuzun alerjik semptomları ve daha fazlası kesinlikle hafifleyecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir