Buharlı elektrikli süpürge ev temizliğinde önemli bir rol oynar: Tek bir aletle toz ve kiri alabilir, yüzeyleri buharın dezenfekte edici gücüyle temizleyebilirsiniz.

 

Yine de, temizlik aşamalarında, yapılan tüm çabaları boşa çıkarma veya daha da kötüsü evin çevresinde hasara neden olma riskini taşıyan büyük hatalar sıklıkla yapılır. Bu, en eski ve geleneksel temizleme yöntemleri için bile geçerli olsa da, buharlı temizlik için, büyük çaba sarf etmeden veya fedakarlık yapmadan kusursuz sonuçlar elde etmenizi sağlayacak bazı ek adımlar gereklidir.

 

Bir buharlı elektrikli süpürgeye sahip olacak kadar şanslıysanız, asla yapmamanız gereken bu 5 hatayı not alın.

1.Yıkamaya zeminlerden başlamak

Ev temizliğinde her zaman yukarıdan başlayıp aşağı doğru ilerlemek iyi bir kuraldır.

Evde yapılabilecek en sık yapılan temizlik hatalarından biri de kesinlikle yerden başlamaktır. Zeminleri yıkamadan önce en iyi tavsiye, önce mobilya, süs eşyaları ve dikey yüzeyler ile başlayarak kir ve tozu temizlemek ve ardından zemine inmektir.

 

Buharlı elektrikli süpürge kullandığınızda, en inatçı kiri çıkarmak için önce emişten geçmek, ardından yüzeyi yıkamak ve kurutmak için buhar ve emiş işlevini etkinleştirerek tamamlamak gerekir. Bu sayede hijyen ve temizlik açısından daha iyi sonuçlar elde etmiş olursunuz.

2.Buhar yoğunluğunu ayarlamayı gözden kaçırmak

Ev temizliği için buharlı elektrikli süpürge kullanmanın avantajlarından biri, çok çeşitli yüzeyleri ve hemen hemen her tür zemini temizleme ve sterilize etme yeteneğidir.

 

Buharlı temizleyicinizi kullanmadan önce, en hassas malzemelere bile saygı gösterecek şekilde, buhar yoğunluğunu uygulama yapılacak yüzeyin türüne göre ayarlamayı daima unutmayın. Buharı ayarlamadan önce hassas nesnelere veya çok soğuk yüzeylere buhar püskürtmekten kaçının, çünkü sıcaklık değişikliği nedeniyle zarar görebilirler.

3. Filtreyi sık sık temizlememek

Buharlı elektrikli süpürge filtresini temizlemeyi unutmak kesinlikle yapılabilecek en büyük hatalardan biridir. Filtrenin temizlenmesi sadece elektrikli süpürgenin doğru çalışması için değil, aynı zamanda hijyen ve evin temizliği açısından da nihai sonuç için gereklidir.

 

Filtrelerin temizlenmesi o kadar karmaşık değildir: çoğu durumda musluk suyu altında yıkamak ve kurumaya bırakmak yeterlidir. Bu, buharlı temizleyicinizin performansını mümkün olduğunca uzun süre korumak için düzenli olarak yapılmalıdır.


4. Musluk suyu kullanmamak

Üreticinin talimatları aksini söylemedikçe, musluk suyu kullanılması tavsiye edilir. Buharlı elektrikli süpürge kullanırken en yaygın hatalardan biri demineralize su kullanmaktır. Bazı elektrikli süpürge modelleri için tavsiye edilmez çünkü kazanın bazı metal bileşenlerine zarar verme riski vardır.

5. Doğru aksesuarlarla birlikte kullanmamak

Her bir buharlı elektrikli süpürge modeline her zaman, belirli yüzeylerin temizliğini daha kolay ve daha etkili hale getirmek için özel olarak tasarlanmış bir dizi çok kullanışlı aksesuar eşlik eder. Buharlı elektrikli süpürgede kaçınılması gereken hatalardan biri, örneğin hassas zeminler için fırçalar, halılar ve döşemeler için fırçalar ve hatta toz ve diğer kalıntıları emmek için çok yararlı olan emme memeleri gibi belirli aksesuarları kullanmamaktır.