Birkaç basit adımda ütünüzdeki kireci nasıl temizleyeceğinizi öğrenin.

Evdeki doğal yöntemler mi yoksa özel kimyasal ürünler mi? Ütünüzdeki kireci nasıl temizleyeceğinizi öğrenin!

Son zamanlarda ütüden kirli su veya tabanda beyaz lekelerin çıktığını mı fark ettiniz? Belki de kötü sürprizlerden kaçınmak için ütünüzdeki kireci nasıl temizleyeceğinizi öğrenmenin zamanı gelmiştir. Kazan veya su deposu olan diğer tüm cihazlar gibi, ütünün de sürekli olarak yüksek performans göstermesi için periyodik bakıma ihtiyacı vardır.

Zamanla, özellikle suyun özellikle sert olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, kireç parçacıkları plaka üzerinde ve aynı zamanda kazanda ve dahili tankta birikme ve kabuklaşma eğilimi gösterir. Bu, deliklerden buharın çıkmasını engellemenin yanı sıra giysilerinizin kumaşlarına da zarar verebilir. Bu nedenle düzenli ütü bakımı önerilir. Ütüdeki kireci nasıl çıkaracağınızı öğrenelim.

Ütüdeki kireç nasıl temizlenir?

Kireç birikmesi plakayı etkileyebilir, aynı zamanda ütünüzün kazanını da etkileyerek düzgün çalışmasını tehlikeye atabilir.

Ütüde kireç oluşumunu önlemek için bakım işlemlerini minimuma indirmeyi sağlayan bazı önlemler vardır. Üreticinin talimatlarına göre demineralize su veya musluk suyu kullanmak ve her kullanımdan sonra daima tankı veya kazanı boşaltmak, ütünün doğru kullanımı ve performansını optimize etmek için iki yararlı ipucudur.

Kazan yoksa ütünüzün kirecini temizlemek için doğal çözümler

Belirli ürünleri satın almadan önce, ütüyü kireçten arındırmak için birkaç doğal çözüm olduğunu bilin.

Birinci yöntem, buharlı ütü tankının yarıya kadar doldurulmasından, plakanın altına bir leğenin yerleştirilmesinden ve tüm su boşalana kadar sürekli olarak buharda kaynatılmasından oluşur; bu şekilde buhar basıncı da kireç kalıntılarını serbest bırakacaktır. Bazı yeni nesil ütüler, bu tip temizlikleri yapmak için özel bir işleve sahiptir.

Bunun yerine, damıtılmış su ve beyaz sirke bazlı ev çözümlerine karşı dikkatli olun, çünkü sirkenin aşındırıcı etkisi ütünün iç bileşenlerine zarar verebilir.

Öte yandan, ütü plakasını temizlemek için kendin yap çözümü, kireci çözmek için kabartma tozu kullanmayı içerir. Bu durumda, bir tür macun oluşturmak için soğuk suyla bir kaseye biraz kabartma tozu dökün; yumuşak bir bez kullanarak, plakayı temizlemek ve kabuklu kireç kalıntılarını gidermek için kullanın. Son olarak, kullanmadan önce temiz, nemli bir bezle durulayın.

Kazanlı ütü için temizlik ürünleri

Bu durumlarda evde doğal çözümler istenilen sonuçları vermeyebilir ve hatta cihaza zarar verebilir; Neyse ki, kazanlı ütü için beyaz eşya mağazalarından veya internetten kolayca satın alınabilecek özel ve güvenli kireç çözme ürünleri var.

Buna örnek, kazanda kireci önlemek için özel ürünlerle temsil edilmektedir: bunlar, üretici tarafından tavsiye edilen endikasyonlara ve dozlara göre doğrudan kazanın içine yerleştirilmesi gereken, önleyici ve yardımcı etkiye sahip sıvı kireç çözücü ürünlerdir.

Ayrıca, yenilikçi teknolojilerle tasarlanmış, kirecin olumsuz etkilerini önleyen ve artık bakım gerektirmeyen kazanlı buharlı ütü çeşitleri de bulunmaktadır.

Hangi sistemi kullanmaya karar verdiyseniz, ütünüzün performansını her zaman yüksek tutmak ve kıyafetlerinizin güzelliğini daha uzun süre korumak için bu işlemleri düzenli olarak yapmayı unutmayın.