Bu bölümde Vaporella’ya ilişkin en sık sorulan soruların cevaplarını sizin için bir araya getirdik.

Buhar kazanlı ütü (buhar kazanı) nedir ve geleneksel ütülerden farkı nedir?

Buhar kazanlı ütü, buharın yüksek basınçlı bir kazan içerisinde üretilmesiyle ve ütünün buhar gücünü bu kazandan alması anlamına gelir. Buhar kazanı basınçlı hale geldiği yani hazır olduğu zaman ütü tabanına buhar iletilir. Buhar kazanlı ütülerin geleneksel ütülerden en belirgin farkı budur. Her şeyden önce, buhar kazanlı ütüler bu çalışma prensibinden daha fazlasına sahiptir çünkü farklı olarak daha güçlü olan “kuru buhar” ile ütülerler. Ayrıca, geleneksel buharlı ütüler kıyafetleri ütülerken daha nemli bırakırlar ve kıyafetlerinizin asıldıktan sonra askıda hemen kırışmasına sebep olurlar. Vaporella’nın buharı o kadar güçlüdür ki kumaşın dokularından katlanmış olsa dahi rahatlıkla geçerek yine mükemmel ütü sonuçları elde etmeyi garanti eder.

Vaporella tabanının ucunda neden delikler bulunuyor?

Vaporella buhar kazanına sahip bir ütüdür: kazanın içinde oluşturulan buharın basıncı ile ütü yapar. Oluşturulan GÜÇLÜ ve KURU buhar, basınç ile birleştiğinde kırışıklıkları anında ortadan kaldırır. Polti ütüleri tabanın ucuna yerleştirilmiş buhar deliklerine sahiptir, bu delikler uç kısmı kumaşa temas ettiği anda kumaşın dokularını yumuşatması ve ardından tabanın kırışıklığı açmasına ve kumaşı kurutmasına yardımcı olur. Vaporella ütü tabanının tek bir geçişi kısa zamanda kusursuz ütü sonuçları elde etmeyi sağlar.

Buhar kazanlı ütü ile nasıl ütü yapılır?

  • Geleneksel bir ütü ile ütüyü ileri geri hareketlerle oynatarak kumaşın dokularını açmaya çalışırsınız ve sıcak ütü tabanı açtığınız dokuyu sabitlemeye çalışır. Bu yüzden ütü tabanlarında buhar delikleri yer almaktadır.
  • Buhar kazanlı ütüler ise kumaş üzerinden bir kere geçerler ve tabanın ucundaki buhar delikleri kırışıklıkları düzleştirir ve tabanın geri kalanı da kumaşı sabitler. Bu yüzden buhar delikleri tabanın ön ucunda yer almaktadır, bu size ütü zamanınızın kısalması olarak yansır.

Ütü tabanı neden alüminyum malzemeden yapılmış?

Alüminyum ısı iletkenliği çelikten daha iyi olan bir materyaldir (sadece bakır ve gümüş malzemeler alüminyumdan daha iyi iletkenliğe sahiptir). Eğer materyal iyi bir ısı iletkenliğine sahipse ısı dağılımı yüzey üzerinde homojen bir şekilde dağılır. Bu nedenledir ki en iyi mutfak şefleri yemekleri hazırlarken sadece bakır veya alüminyum tencere ve tavalar kullanıyorlar, böylece yemeklerin bir kısmı pişerken diğer kısmı yanmış olmuyor. Alüminyum aynı zamanda hafif olduğundan ürünün ağırlığını da azaltmaktadır.

Evet ama kumaş üzerinde kayıyor mu?

Kumaş üzerinde kayma problemi en çok geleneksel ütü kullanımlarında yaşanmaktadır, ütü tabanı nemi kurutamayacak kadar sıcak olduğundan kumaşın dokularına yapışır. Profesyonel bir kazanlı ütü ise HER KUMAŞ üzerinde ütünün kaydığını hissedebilirsiniz. Buharın gücü kumaşın üstünde bir çeşit hava yastığı oluşturarak kumaşı tabandan uzaklaştırarak ütüler ve üzerinden kayar geçer.

Ütü kolu neden mantardan yapılmış?

Eğer uzun süre ütü yapacaksanız mantar ütü kolu size en iyi rahatlığı sunacaktır. Çünkü hem ısıyı yalıtarak sizin fazla ısıdan rahatsız olmanızı engeller hem de nefes alabilen bir malzeme olduğundan elinizi terletmez.

Vaporella neden daha az enerji harcıyor?

Vaporella enerji verimli olduğu için daha az elektrik tüketiyor. Alüminyum malzemenin ısı iletkenliğinin daha iyi olduğunu daha önce belirtmiştik bu yüzden ütü tabanı daha hızlı ısınır. Bu mantık aynı şekilde alüminyum su kazanına da uygulanabilir. Bu nedenle Vaporella ütüler paslanmaz çelik kazana sahip buhar jeneratörlü ütülere kıyasla alüminyum ile kaplı olduğundan daha çabuk ısınmaktadır. Saatler süren ütü işleri için fark oldukça dikkat çekicidir ve elektrik faturasında yansıması hemen gözlemlenebilir.

Kireç aşındırır mı?

Kireç üründe herhangi bir aşındırma yapmaz ancak buhar kanallarının tıkanmasına neden olabilir ki böylece buhar yoğunluğu ve basınç kalitesi azalır. Bu durumu önlemek için tek yapmanız gereken buhar kazanını düzenli olarak temizlemek (güvenlik kapağı olan modeller ve Anti Kireç sistemine sahip olmayan modeller) yani %50 musluk suyu ile %50 minerali alınmış su karıştırarak kullanmak veya KalStop kireç önleyici kullanmaktır. Kesinlikle arıtılmış içme suyu, kurutma makinenizden çıkan arıtılmış su, parfümlü su, yağmur suyu, klimadan çıkan su ve benzeri suları ürünle beraber kullanmayın. Su haznesinde kesinlikle kimyasal temizlik maddeleri ve deterjan kullanmayın.

Ne kadar süre ütü yapabiliyorum?

Kazanlı ütü yalnızca profesyonel ütü sonuçları garanti ediyor aynı zamanda ütünün kazanına her daim su ekleme zahmetini ortadan kaldırıyor. Kazanın çalışma süresi kapasitesine bağlıdır: kazan boş olduğunda cihazı kapatarak basıncın azalmasını beklemeli ve soğuduktan sonra güvenlik kapağı açılmasına izin verdiğinde suyu tekrar doldurmalısınız. Bu süreci hızlandırmak ise sadece su ekleme özelliğine sahip kazanlı ütülerde bulunmaktadır. Bu modellerde suyu üstten dilediğiniz zaman su haznesine ekleyerek ütü yapmaya ara vermenize gerek kalmadan devam edebiliyorsunuz.

Vaporella ütüleri kim üretiyor?

Polti markası Vaporella ürünlerini üretmektedir. Aynı güvenlik, kalite ve servis standartlarını Polti markasının yetkili satıcısı olduğu tüm ülkelerde bulabilirsiniz. Polti 30 yıllık buharlı temizlik ve ütü kategorisinde uzman deneyimi ile Avrupa’da liderlik etmektedir.

8 %

Polti Vaporella Silence Eco Friendly 19.55 6 Bar Kazanlı Ütü

 3.999,00  3.690,00

Sınırsız Kullanım Süresine Sahip Buhar Jeneratörü, 6 Bar Buhar Basıncı, İdeal Sıcaklık/Buhar Kombinasyonu İçin Otomatik Programlar, Alüminyum Taban, 3 Dakikada Hızlı Isınma, Turbo Buhar Fonksiyonu, Otomatik Kazan Temizleme Uyarısı, Otomatik Kapanma Özelliği, İtalyan Kalitesi.