Polti Vaporetto Sıkça Sorulan Sorular

Vaporetto nedir?

Vaporetto mükemmel bir buharlı temizleyicidir. Sadece buhar gücü ile yağları çıkartır ve toz akarları ve alerjenleri temizler. Mikrop, bakteri ve virüslerin %99.99’unu* öldürür. Kolay, zahmetsiz ve doğal şekilde temizler.

Vaporetto ile ne temizleyebilirim?

Sahip olduğu aksesuarlar sayesinde hemen hemen her şeyi temizler: yer, cam, fayans, ayna, derz araları (çirkin siyah lekeleri), ocak (yanmış yağ ve yemek artıkları) banyo, banyo armatürleri, yatak (toz akarları ve alerjenler), koltuk, döşeme, halı ve kilim, bahçe mobilyaları, panjur, bitkiler, araba jantları ve döşemeleri… eğer bunlar kulağa yeterli gelmiyorsa harici ütü aksesuarı ile kıyafetlerinizi de Vaporetto ürününüz ile ütüleyebilirsiniz.

Buhar gerçekten temizliyor mu?

Buhar kendi başına 3 fiziksel faktör sayesinde temizlik yapabiliyor: su, sıcaklık ve basınç. Bir araya geldiklerinde evinizin her köşesindeki tozu hiçbir kimyasal deterjan kullanamadan ortadan kaldırarak temizliyor.

  • SU: su moleküllerinden oluşan buhar temas ettiğinde kiri yumuşatarak çözünmesine neden oluyor.
  • SICAKLIK: belirli bir sıcaklık değerine sahip buhar en inatçı kirleri ve yağları çözerek bakteri oluşumunun önüne geçiyor.
  • BASINÇ: buhar gücünün basıncı altında kir yüzeyden tamamen sökülüyor, tek yapmanız gereken ise bir bez veya elektrikli süpürge yardımı ile kiri topluyor.
Kir nereye gidiyor?

Toplanan kir cihazınızın başlığına takılan havlu bezde birikir. Havlu bezin dokusundan geçen buhar bir çeşit elektrostatik etki yaratarak ( hava nemlendiricilerdeki benzer süreç) toplanan kirin havlu bezde toplanıp tutunmasını sağlar.

Peki ya hassas yüzeyler?

Buhar basıncını en düşük seviyeye getirerek veya havlu bezi ikiye katlayarak buhar ile direkt temasından kaçınarak özellikle hassas yüzeyleri temizleyebilirsiniz.

Buhar yüzeyde ıslaklık bırakıyor mu?

Vaporetto kazanındaki yüksek basınçtan oluşan buhar kuru olduğu için zeminde ıslaklık bırakmaz. Yüzey ile temas ettiğinde yoğunlaşmaz ve hemen zemini kuru bırakır.

“Kuru buhar” ne anlama geliyor?

Vaporetto buharı yüksek basınç altında oluşturulan bir buhar verir bu da temizlenen yüzeylerde ıslaklık ve su damlası bırakmaz anlamına gelir.

Vaporetto bir elektrikli süpürgenin yerini mi tutuyor?

Vaporetto bir elektrikli süpürgenin yerini tutmaz ancak evinizdeki temizliği tamamlayıcı bir niteliğe sahiptir. Elektrikli süpürge ile tozları süpürdüğünüz zaman yüzeydeki görünen kirleri ve tozları ortadan kaldırmış olursunuz, Vaporetto ile buharlı temizlik yaptığınızda ise evinizdeki yüzeylerin tamamen hijyenik olarak temizlendiğinden emin olabilirsiniz.

Toz akarına alerjisi olanlar için gerçekten tavsiye ediliyor mu?

Vaporetto’nun toz akarlarına karşı etkinliği bağımsız birçok laboratuvar çalışması ile test edilmiştir. Cambridge Üniversitesi ve Lyon Dermatoloji Hastanesi Vaporetto’nun buhar etkisinin toz akarlarını (%86’i yok ediliyor) ve alerjenleri (%98’i yok ediliyor) yok ettiğini kanıtlamıştır. Ayrıca, İngiliz Alerji Derneği Vaporetto modellerini toz akarlarını etkisiz hale getirdiği için “onay mührüne” sahiptir.

Buhar ile temizlemek ne kadar zaman alıyor?

Vaporetto ile temizlik daha az zaman alır ve çok sık temizlik yapmanıza gerek yoktur çünkü Vaporetto diğer temizlik metotlarına kıyasla kiri daha çabuk çözmektedir. Buhar ile temizlenmiş yüzeyler tozu üzerinde tutmaz ve daha uzun süre temiz kalır. Bir evi tek bir ürünle fazla aksesuar değiştirmeden kullanmak mümkündür. Vaporetto dışında normalde başka bir ürünle yapacağınız temizlik için birden çok temizlik ürününe (vileda, bez, sünger, toz bezi, halı çırpıcı, cam temizleyici v.b) ihtiyaç duyarken temizlik sonrasında da yıkamanız kurutmanız ve yerine koymanız gerekir. Vaporetto ile hiçbirine gerek yoktur, sadece buharın gücü evinizi temizlemek için yeterlidir.

Güvenlik kapağı nedir?

Ürünün üzerindeki güvenlik kapağı eğer kazanın içinde hala buhar basıncı varsa ürün kapalı dahi olsa açılmayacaktır. Bu güvenlik önlemi mekanik bir valf yardımı ile kullanım esnasındaki güvenliğinizi garanti altına alıyor.

Vaporetto’yu kim üretiyor?

Yalnızca Polti markası Vaporetto ürünlerini üretmektedir. Aynı güvenlik, kalite ve servis standartlarını Polti markasının yetkili satıcısı olduğu tüm ülkelerde bulabilirsiniz. Polti 30 yıllık buharlı temizlik ve ütü kategorisinde uzman deneyimi ile Avrupa’da liderlik etmektedir.