Kargo ve Teslimat

Müşteri Hizmetlerini Arayın

Çalışma Saatlerimiz
Hafta içi: 9:00 – 18:00
Cumartesi: 9:00 – 14:00

Polti Kargo teslimat ve iade

KARGO VE TESLİMAT

Bu sitedeki ürünlerin satışı ve sevkiyatı yalnızca Türkiye’deki illere gerçekleştirilmektedir.

Teslimat, Cumartesi ve Pazar günleri hariç, malın sevk edildiği tarihten itibaren 3-4 iş günü içinde anlaşmalı kargo şirketimize (Aras Kargo) verilecektir. Teslim süresi, alışverişinizin saat 15.00’den sonra veya hafta sonu yapılması halinde takip eden ilk iş gününden itibaren başlamaktadır.

Anlaşmalı kargo şirketimize teslim edilen ürünleri, size ulaştırılamadığı takdirde kargo şirketinin belirttiği sürede en yakın şubeden teslim almalısınız. Aksi takdirde ürünleriniz kargo şirketi tarafından tarafımıza iade edilmektedir. Polti, kargo firmasından kaynaklanabilecek gecikmeli teslimattan sorumlu tutulamaz.

Aynı gün içinde dahi olsa farklı zamanlarda alışveriş yapmanız halinde ürünler size ayrı ayrı teslim edilebilmektedir. Sipariş ettiğiniz herhangi bir ürün stokta yoksa veya bir gecikme bekleniyorsa, tahmini teslimat tarihi ile ilgili olarak sizinle iletişime geçilecektir.

Gönderi Adresi

Gönderiyi tamamlamak için gerekli bilgiler sizden istenecektir. Bilgileriniz, geçerli tüm gizlilik yasalarına tam olarak uygun olarak işlenecektir.

Satın aldığınız ürünleri fatura adresinizden farklı bir adrese gönderme seçeneğine sahip olacaksınız: bu seçenek, gönderiyi ofisinizden almayı veya özel veya kurumsal hediyeler göndermeyi tercih ediyorsanız özellikle yararlı olabilir.

Fatura ve teslimat adresleri aynı ise, aynı bilgileri iki kez girmeniz istenmeyecektir.

Gönderim Ücreti

150  TL’ye kadar olan alışverişlerde kargo ücreti 12.99 TL’dir.

150  TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücretsizdir.

Kargolama

Seçtiğiniz nakliye firması ne olursa olsun, satın aldığınız ürünler, hasarsız bir şekilde varış noktasına ulaşmasını sağlamak için doğrudan personelimiz tarafından büyük bir özenle paketlenecektir.

Kargo Hasarlı Ürünler 

Taşıma sırasında oluşacak hasarlardan kargo firması sorumludur. Herhangi bir sorunla karşılaşmamak için ürününüzü, teslim aldığınız anda kargo yetkilisinin yanında açıp kontrol etmeniz gerekmektedir. Eğer ürününüz kargoda zarar görmüş ise ürünü teslim eden kargo yetkilisine rapor tutturarak iade etmeniz gerekmektedir.

Hasarlı bir paketi yalnızca Kargo Teslim Tutanağı ile paket teslim edilirken hasarlı olduğunu belirterek iptal/iade ve değişim hakkınızı kullanabileceğinizi unutmayın. İçeriğin hasarlı olduğunu fark ederseniz, teslimat tarihinden itibaren 5 gün içinde müşteri hizmetleri departmanımıza bildirmelisiniz.

Her türlü yorum ve geri bildirim memnuniyetle karşılanacak ve sürekli gelişen bir hizmet sunmamıza yardımcı olacaktır.