Ayrı atık toplamanın kullanılmaya başlanmasından önce, torbalar çok daha sık değiştirilirdi ve hoş olmayan kokuların oluşma olasılığı daha düşüktü. Ancak şu anda, atığın en az 3 veya 4 farklı kapta dağıtılması, atığın aynı torbada daha uzun süre, genellikle hoş olmayan etkilerle birikmesi anlamına geliyor. Bu nedenle, daha sık ve kapsamlı temizlik gereklidir. Burada da buhar imdada yetişir: Çöp kutusunu temizlemek için kullanılabilir ve kötü kokuları doğal olarak nötralize eder. Ayrıca, çöp kutunuzun temiz kokmasını sağlamak için bazı değerli ipuçları:

Çöp kutusunu kokulu pamukçuklarla temizleyin

Çöp kutunuzu bu şekilde temizlemek için bir pamuğa 2 damla limon ve çay ağacı esansiyel yağı ekleyin ve çöp kutusunun dibine, plastik ile torba arasına koyun.

Çöp kutusunu deodorant vari bir kokuyla temizleyin

200 gram kabartma tozunu bir kaba dökün ve bir çay kaşığı çay ağacı esansiyel yağı ekleyin; topakları çıkarmak için çatalla hızlı bir şekilde çırpın. Bu kokulu tozu, torba değişimleri arasında yenileyerek kovanın dibine yerleştirin.

Çöp kutusunu koku emici pedlerle temizleyin

Bir kaseye 100 gram kabartma tozu ekleyin, seçtiğiniz uçucu yağdan 10 damla (bizim en çok hoşumuza giden nane oldu) ve katı bir karışım oluşturacak kadar su ekleyin. Karışımı 6 muffin kalıbına paylaştırın ve 24 saat bekletin. Karışımı kalıplardan çıkarın ve kovanın dibine koyun. Yaklaşık üç hafta boyunca kokuları emeceklerdir. Kalan diskler, dondurucuda plastik bir torba içinde saklanabilir.